OneLoh Product
Scooot Mobility Rider
Scooot is designed to help children with special needs play, explore and participate in a way that best suits their physical and cognitive abilities. Scooot's 4-in-1 design means 4-times the fun and 4-times as many chances to fulfil potential. Scooot has four cool configurations: Scoot, Crawl, Ride, and Pooosh.
Push Pole
Modular Backrest and Footplate
Advanced Backrest Option
Other Assets
| Maximum User Weight | 48.5 lbs (22 kg) |
| Backrest Height | 12" (300 mm) |
| Backrest Width | 10.5" (260 mm) |
| Seat Base Width | 9" (230 mm) |
| Approx. User Age | 2-6 years |
| Hip to End of Footplate | 20.5" (520 mm) not extended 24.5" (630 mm) fully extended |
| Wheel Arch Width | 9" (230 mm) |
| Argentina | No |
| Aruba | Yes |
| Bahamas | Yes |
| Barbados | Yes |
| Bermuda | Yes |
| Bolivia | Yes |
| Bonaire | Yes |
| Brazil | No |
| Chile | No |
| Colombia | No |
| Costa Rica | Yes |
| Curacao | Yes |
| Dominican Republic | Yes |
| Ecuador | Yes |
| El Salvador | Yes |
| Guatemala | Yes |
| Honduras | Yes |
| Jamaica | Yes |
| Mexico | Yes |
| Nicaragua | Yes |
| Panama | Yes |
| Paraguay | Yes |
| Peru | Yes |
| Puerto Rico | Yes |
| Trinidad | Yes |
| Uruguay | No |
| USA | No |
Crawl
Promote tummy time, and work towards developing head control, upper limb strength and coordination. These are the foundations for future fine motor skills and play.
Scooot
By mimicking bottom-shuffling, Scooot promotes lower limb strength and coordination. Learn depth perception, spatial awareness and cause-and-effect in a safe upright position.
Ride & Pooosh!
The perfect precursor for wheelchair skills. Ride develops bilateral upper limb skills and hand-eye coordination. Use the Pooosh handle when little ones want a rest or you've more distance to cover.
Play, Explore, & Participate
Scooot frees kids up to explore home, play with pals, chase or race siblings, & more without any help - giving you both the freedom & independence you need.