OneLoh Product
BasiX2 Wheelchair
The lightweight BasiX2 wheelchair represents improved adjustability and rigidity, combined with a modern, clean look. Improvements include greater seat depth adjustment (41cm to 46cm), a tension adjustable backrest which is extendable from 41cm to 46cm and a more robust, rigid caster attachment (0, 3 and 6 degrees). Highly efficient and easy to use.
Caster fork adjustment
Axle plate adjustment
Elevating footrest
Rounded front armrest
Other Assets
| Color | Silver White |
| Material | Aluminium |
| Max. User Weight | 275.5 lbs. (125 kg) |
| Seat Angle | 0° - 6° |
| Seat Depths | 16", 17", 18" |
| Seat Height | 16.7" - 20" (42.5 cm - 51 cm) |
| Seat Tilt | N/A |
| Seat Width | 15" - 20.5" (38 cm - 52 cm) |
| Weight | From 32.8 lbs. (14.9 kg) |
| Argentina | No |
| Aruba | Yes |
| Bahamas | Yes |
| Barbados | Yes |
| Bermuda | Yes |
| Bolivia | No |
| Bonaire | Yes |
| Brazil | No |
| Chile | No |
| Colombia | No |
| Costa Rica | No |
| Curacao | Yes |
| Dominican Republic | Yes |
| Ecuador | Yes |
| El Salvador | Yes |
| Guatemala | Yes |
| Honduras | Yes |
| Jamaica | Yes |
| Mexico | No |
| Nicaragua | Yes |
| Panama | Yes |
| Paraguay | No |
| Peru | No |
| Puerto Rico | Yes |
| Trinidad | Yes |
| Uruguay | No |
| USA | No |