OneLoh Product
OneLoh
Felix R Power Chair
The Felix® R combines comfort, postural support, and precise control in a motorized wheelchair with a rigid frame for indoor and outdoor use. The joystick allows for easy handling, while its ergonomic backrest and headrest improve the user's positioning. It also features a seat that adjusts to body measurements, allowing for personalized and comfortable use throughout the day.
Rigid Blue Steel Frame
Manual recline from 90° to 130°
Easy-to-use joystick
8" x 2" solid front wheels
12.5" x 2" solid rear wheels
Other Assets
| Frame | Rigid Blue steel |
| Seat Width & Depth | 18" x 17" |
| Backrest Height | 20.5" |
| Backrest tipe | Padded Fabric |
| Product Weight | 102.4 / 226 lbs |
| User Weight Capacity | 300 lbs / 136 kg |
| Rear Wheels | 12.5" x 2" solid |
| Front Wheels | 8" x 2" solid |
| Motors | 2 x 340 W, Electromagnetic Brake |
| Max speed | 10 kmh |
| Per charge range | 30 km |
| Batteries | (2) 12 V / 38 AH Lead-Acid |
| Suspension | Rear |
| HCPCS | K0013 |
| Argentina | Yes |
| Aruba | Yes |
| Bahamas | Yes |
| Barbados | Yes |
| Bermuda | Yes |
| Bolivia | Yes |
| Bonaire | Yes |
| Brazil | No |
| Chile | Yes |
| Colombia | Yes |
| Costa Rica | Yes |
| Curacao | Yes |
| Dominican Republic | Yes |
| Ecuador | Yes |
| El Salvador | Yes |
| Guatemala | Yes |
| Honduras | Yes |
| Jamaica | Yes |
| Mexico | Yes |
| Nicaragua | Yes |
| Panama | Yes |
| Paraguay | Yes |
| Peru | Yes |
| Puerto Rico | No |
| Trinidad | Yes |
| Uruguay | Yes |
| USA | No |
OneLoh Products
This video is more than just a presentation. It is a window into our unwavering commitment to good service, accessibility, mobility and the independence of each individual. We want to show you not only what we do, but why we do it. We want to inspire everyone to think about possibilities instead of limitations. Join us on this exciting journey as we explore how our products are making a real difference in the lives of people with reduced mobility. They will discover moving stories, impactful innovations, and testimonials from individuals who have experienced a transformation in their quality of life thanks to OneLoh.