OneLoh Product
Allstar Wheelchair
The AllStar's simple adjustability teamed with the omission of unnecessary additional weight provides the perfect balance of light weight and flexibility. It's the link between the beginner's Club Sport and the more professional Elite. Player development requires something that can be fine-tuned but also still made to your own specific measurements.
Frame Options. Single or double anti-tip. Fixed or height adjustable backrest
Backrest center of gravity adjustment system
Upholstery adjustable tension straps for better support and positioning
Wide range of ratchet and Velcro strapping to connect you securely to the frame
Other Assets
| Frame | Aluminum 7020 Rigid |
| Seat Width | 10" to 20" / 25 cm to 50 cm |
| Seat Depth | 10" to 20" / 25 cm to 50 cm |
| Center of Gravity | Adjustable from 0" to 7" |
| Weight Capacity | 100 kg / 220 lbs |
| Product Weight | From 9.8 kg / 21.6 lbs |
| Accesories | Optional |
| Adjustments | In measurements |
| Frame Available Colors | 27 options |
| Argentina | No |
| Aruba | Yes |
| Bahamas | Yes |
| Barbados | Yes |
| Bermuda | Yes |
| Bolivia | No |
| Bonaire | Yes |
| Brazil | No |
| Chile | No |
| Colombia | No |
| Costa Rica | Yes |
| Curacao | Yes |
| Dominican Republic | Yes |
| Ecuador | Yes |
| El Salvador | Yes |
| Guatemala | Yes |
| Honduras | Yes |
| Jamaica | Yes |
| Mexico | Yes |
| Nicaragua | Yes |
| Panama | Yes |
| Paraguay | No |
| Peru | No |
| Puerto Rico | No |
| Trinidad | Yes |
| Uruguay | No |
| USA | No |
Technical specifications
The Allstar’s simple adjustability teamed with the omission of unnecessary additional weight gives the
perfect balance of lightweight and flexibility. It is the missing link between a beginners Club Sport to a
more professional Elite – player development requires something that can be fine-tuned but also still
made to your own specific measurements.
Unrivalled performance
Only the best materials are used in your Allstar. Aluminium is famous for its strength, durability and is
synonymous with lightness. The utmost best performance of your chair is ensured by only using
elements produced by market leaders, alongside a staggering 19 quality checks throughout the build,
from measure to handover.
Adjustment
Backrest COG adjustment system
Lightweight height and angle footrest adjustment
Strap adjustable seat and backrest upholstery
Upholstery
Adjustable tension straps for better support and positioning
Many options available including leather corners
Strapping
Range of Ratchet and Velcro strapping to connect you securely to the frame
Calf strap and toe strap supplied as standard
Waist strap available for additional support
Frame Options
Fixed axle with optional backrest COG adjustment system
Single or double anti-tip
Fixed or height adjustable backrest
Fixed or removable sideguards
Range of front wing designs