OneLoh Product
QS5 X Wheelchair
The QUICKIE QS5 X, redefines easy folding thanks to FreeFold - an innovative cross-brace design that reduces folding forces and saves you over 40% energy with every fold! The QS5 X makes light work of lifting, with an (optional) folding fastener that keeps the wheelchair tightly locked to prevent any unintentional opening during transport.
7000 aluminum folding frame
Swing-Away or fixed frame front
22 frame color options
Other Assets
| Item | EIF7 |
| Seat Width | 13" to 20" |
| Seat Depth | 13" to 20" |
| Product Weight | From 7.4 kg / 16.2 lbs. |
| User Weight Capacity | 135 kg / 300 lbs. |
| Frame Angle | 70°, 75°, 80°, 85° & 90° |
| Center of Gravity | 1" to 3" |
| Camber | 0°, 2° & 4° |
| Accessories | Optional |
| Adjustments | In sizes |
| Available Colors | 32 available |
| Argentina | Yes |
| Aruba | Yes |
| Bahamas | Yes |
| Barbados | Yes |
| Bermuda | Yes |
| Bolivia | Yes |
| Bonaire | Yes |
| Brazil | Yes |
| Chile | Yes |
| Colombia | No |
| Costa Rica | Yes |
| Curacao | Yes |
| Dominican Republic | Yes |
| Ecuador | Yes |
| El Salvador | Yes |
| Guatemala | Yes |
| Honduras | Yes |
| Jamaica | Yes |
| Mexico | Yes |
| Nicaragua | Yes |
| Panama | Yes |
| Paraguay | Yes |
| Peru | Yes |
| Puerto Rico | No |
| Trinidad | Yes |
| Uruguay | Yes |
| USA | No |
Unleash your individuality and create your own QS5 X!
From push handles to caster forks, our online QUICKIE QS5 X visualizer will help you to create the QS5 X of your dreams! Style your ride with 24 vibrant frame colors, 4 caster fork colors, and 4 wheel colors. You can even match your cross-brace color to your frame! Just click the button below to begin.
FreeFold - Over 40% energy saved with every fold.
The QS5 X is easy to fold, and it stays folded - thanks to the innovative FreeFold feature. FreeFold stands for sophisticated and precise engineering of the folding geometry, resulting in particularly little force needed to fold and unfold. During folding, the wheel camber does not change and the folded wheelchair stands solidly on the ground - a real benefit if you are frequently folding and transporting your chair.
Frame Versions: Fixed-Front or Swing-Away
The QS5 X is available with two different frame versions: Fixed-Front and Swing-Away.
The Fixed-Front version has footrests that are permanently attached to the chair frame, providing additional stability and support. This feature can be particularly beneficial for people with higher positioning demands, as it helps to keep the legs in an ideal position.
The Swing-Away version has footrests that can be swung away to the side, which enables a safe and comfortable transfer into the chair, especially from a standing position. By removing the footrest, it's possible to position the wheelchair closer to the object you want to transfer on. Furthermore, the pack-size of the wheelchair will be minimized.
Easy propelling and lifting with the lightweight QS5 X.
A remarkably low usable transport weight* from 16 lbs. for the Fixed Front frame and 16.5 lbs. for the Swing-Away frame! As the lightest aluminum folding box frame on the market, the QS5 X is not only comfortable to lift and transport, but also effortless to self-propel. The material and construction make all the difference – strong doesn't always have to mean heavy. The frame of the QS5 X is made of high-grade 7000-series aluminum, designed for an exceptionally high strength-to-weight ratio and is used in many aerospace applications where strength, durability, and weight are essential factors.
Bright, removable LED lights.
In many situations, it's good to have your own light - if you need to go to the bathroom at night and don't want to illuminate the whole house, or if you're on your way home in the evening and need to see obstacles that could throw you off balance. The QS5 X's LED lights are a great solution! Discreetly integrated into the overall design of the QS5 X and removable for charging, the LED lights provide a great feature to light your way when you need them!