OneLoh Product
OneLoh
Felix RT Power Chair
The Felix® RT is a motorized wheelchair with a rigid frame and electronic tilt and recline system that offers maximum independence and comfort. Designed for users with neurological damage, it allows for effortless postural adjustments. Its injection-molded foam backrest and seat provide continuous support, helping to maintain proper and comfortable posture at all times.
Rigid Blue Steel Frame
Dynamic controller + ligths + Actuator and USB
Front and rear lights
Electronic tilt from 0° to 20°
Electronic recline from 90° to 140°
Other Assets
| Frame | Rigid Blue steel |
| Seat Width & Depth | 18" x 17" |
| Backrest Height | 20.5" |
| Backrest tipe | Padded Fabric |
| Product Weight | 102.4 / 226 lbs |
| User Weight Capacity | 300 lbs / 136 kg |
| Rear Wheels | 14" x 3" solid |
| Front Wheels | 9" x 3" solid |
| Motors | 2 x 340 W, Electromagnetic Brake |
| Max speed | 10 kmh |
| Per charge range | 45 km |
| Batteries | (2) 24 V / 52 AH Lead-Acid |
| Suspension | Rear |
| HCPCS | K0013 |
| Argentina | Yes |
| Aruba | Yes |
| Bahamas | Yes |
| Barbados | Yes |
| Bermuda | Yes |
| Bolivia | Yes |
| Bonaire | Yes |
| Brazil | No |
| Chile | Yes |
| Colombia | Yes |
| Costa Rica | Yes |
| Curacao | Yes |
| Dominican Republic | Yes |
| Ecuador | Yes |
| El Salvador | Yes |
| Guatemala | Yes |
| Honduras | Yes |
| Jamaica | Yes |
| Mexico | Yes |
| Nicaragua | Yes |
| Panama | Yes |
| Paraguay | Yes |
| Peru | Yes |
| Puerto Rico | No |
| Trinidad | Yes |
| Uruguay | Yes |
| USA | No |
OneLoh Products
This video is more than just a presentation. It is a window into our unwavering commitment to good service, accessibility, mobility and the independence of each individual. We want to show you not only what we do, but why we do it. We want to inspire everyone to think about possibilities instead of limitations. Join us on this exciting journey as we explore how our products are making a real difference in the lives of people with reduced mobility. They will discover moving stories, impactful innovations, and testimonials from individuals who have experienced a transformation in their quality of life thanks to OneLoh.