OneLoh Product
Air 2 Wheelchair
Elevate your life to the next level! At the touch of a switch, the Jazzy Air® 2 elevates 12” in just 11 seconds. With a sleek, more modern look, this power chair safely drives at speeds up to 4 mph while elevated, allowing users to enjoy face-to-face social engagement.
Captain’s chair seat that elevates up to 12 inches
Exclusive Mid-Wheel 6® Technology and Active-Trac® Suspension
Include brilliant LED floor lights
| Seat | 16"x16" / 18"x18" / 20"x20" |
| Backrest Heigth | 18" / 20" / 22" |
| Maximum Weight Capacity | 136 kg. | 300 lbs. |
| Product Weight | 92 kg. | 203 lbs. |
| Front and Rear wheels | 6" solid |
| Drive Wheels | 10" solid |
| Maximum Speed | Up to 4.0 mph (elevated and non-elevated position) |
| Turning Radius | 24.25" |
| Battery | (2) 12 V, U-1 Optional 40 Ah |
| Per-Charge Range | Up to 15 miles at 300 lbs. |
| Up to 16.6 miles at 220 lbs. |
| Argentina | No |
| Aruba | No |
| Bahamas | No |
| Barbados | No |
| Bermuda | No |
| Bolivia | No |
| Bonaire | No |
| Brazil | No |
| Chile | Yes |
| Colombia | No |
| Costa Rica | Yes |
| Curacao | No |
| Dominican Republic | No |
| Ecuador | No |
| El Salvador | No |
| Guatemala | No |
| Honduras | No |
| Jamaica | No |
| Mexico | Yes |
| Nicaragua | No |
| Panama | No |
| Paraguay | No |
| Peru | No |
| Puerto Rico | No |
| Trinidad | No |
| Uruguay | No |
| USA | No |